Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym

Wydarzenia

 

w10Warsztaty czytelnicze - ,,Bawimy się, czytamy i uczymy”

29 listopada - na zaproszenie biblioteki szkolnej odwiedziła naszą szkołę Pani Beata Krawiec – animator i specjalista ds. promocji  i reklamy Księgarni Nova, która przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia. Spotkanie przebiegało w dwóch etapach. Uczniowie z klas I - IV mieli okazję zostać aktorami i wzięli udział w inscenizacji lektury ,,Czerwony Kapturek”. Fantastycznie wcielili się w role postaci z baśni, których treści niosły ze sobą ważne i wychowawcze przesłania, między innymi jak dbać o przyrodę i co to jest ekologia. Wysłuchali opowieści o rzeszowskim smoku, który namiętnie pochłaniał książki. Na zakończenie na uczniów czekała jeszcze niespodzianka. Wszyscy mogli zobaczyć jak ,,wygląda” prąd, poznali zasady działania cewki Tesli – miniatury tej, która znajduje się w Centrum Nauki Kopernik. Dowiedzieli się, jak rozkładają się baterie i na ile lat zanieczyszczają ziemię.

Uczniowie starszych klas wzięli aktywny udział w niezwykłej lekcji historii, połączonej z wartościami patriotycznymi.Wysłuchali bardzo ciekawych  opowieści o znanych Polakach i niezwykłych wydarzeniach w dziejach naszej ojczyzny. Uczniowie zadawali pytania, na które Pani Beata chętnie i ciekawie odpowiadała. Śmiałkowie - a było wielu, przymierzali maski gazowe, hełmofony oraz umundurowanie wojsk podhalańskich i NATO. Wielkie zainteresowanie wzbudziła autentyczna broń ćwiczebna, używana w wojsku, którą oczywiście można było ,,przymierzyć”. Na zakończenie spotkania Pani Beata zachęciła wszystkich do pogłębiania wiedzy historycznej oraz czytania książek. Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się obydwa spotkania i chcieliby jeszcze w przyszłości wziąć udział w podobnych zajęciach.

 

 

w9Światowy Dzień Pluszowego Misia        

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą ,,Pokochaj Pluszowego Misia..., na którą zaproszeni zostali uczniowie z klas O, I-II. Na początku spotkania młodzi czytelnicy obejrzeli inscenizację o historii powstania tego święta, w wykonaniu starszych koleżanek z klasy VI. Wysłuchali również w ich wykonaniu wesołych wierszy i piosenek o misiach. Na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów książek o Misiu Uszatku, Kubusiu Puchatku i Pluszowych misiach, w wykonaniu naszego gościa - Pani Anny Hreczki - kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Miejscu Piastowym oraz koleżanek z VI klasy. Wszyscy z wielką uwagą wysłuchali fragmentów książek i brawami nagrodzili naszych gości. Następnie odpowiadali na misiowe zagadki, z którymi sobie świetnie poradzili. Na koniec wysłuchali niezwykłej i prawdziwej opowieści o niedźwiadku Wojtku – bohaterze książki ,,Dziadek i niedźwiadek” oraz obejrzeli ,,Misiową wystawę książek”.

w8Pasowanie na czytelnika

21 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły, zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie rozpoczęła krótka część artystyczna w wykonaniu uczennic klasy VI, które przeniosły młodych czytelników w zaczarowany świat baśni. Po obejrzeniu inscenizacji pierwszoklasiści pochwalili się swoją wiedzą dotyczącą znajomości postaci bajkowych, wzięli udział w quizach i zabawach. Za zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą czytać, szanować książki i zostali pasowani przez Królową Książkę na czytelników biblioteki. Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy, zakładki do książki oraz słodycze. Najważniejsze jednak, że od dzisiaj są pełnoprawnymi czytelnikami  naszej szkolnej biblioteki, mogą wypożyczać i czytać książki i brać udział we wszystkich konkursach i imprezach czytelniczych..

 

 

w7Szkolny konkurs poezji i pieśni patriotycznej

W tym roku przypada szczególna – 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, która jest bardzo uroczyście obchodzona przez Polaków, jako jedno z najważniejszych świąt państwowych. Pamięć o tym wielkim wydarzeniu uczciliśmy poprzez przygotowanie ,,Szkolnego konkursu poezji i pieśni patriotycznej”, którego celem było uczczenie 100-lecia polski Niepodległej oraz popularyzowanie patriotyzmu poprzez poezję i pieśni patriotycznej. Konkurs odbył się 7 listopada, a jego uczestnikami było 30 uczniów z klas I-VII. Składał się z dwóch części. W części pierwszej wysłuchaliśmy recytacji wierszy, a w części drugiej, pięknych pieśni patriotycznych. Jury złożone z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycieli polonistów i nauczyciela bibliotekarza wyłoniło laureatów i wyróżnionych. Nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. 

 

 

w6Kocham Cię Polsko! Literacki poranek patriotyczny

 Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, biblioteka szkolna zaprosiła   uczniów z klas O-IV na Literacki poranek patriotyczny, upamiętniający to niezwykłe wydarzenie. Do wspólnego czytania zaproszona została Pani Anna Patla. Podczas uroczystości, uczniowie z uwagą wysłuchali pięknych legend o powstaniu państwa polskiego. Poznali historię naszych symboli narodowych oraz hymnu państwowego. Pani Beata Iwanicka opowiedziała uczniom ciekawostki o wielkich Polakach, miedzy innymi o Józefie Piłsudskim. Przeczytała fragmenty nowych książek dla dzieci opowiadających o historii Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, po walkę o wyzwolenie. Zaprezentowała wystawę książek dla dzieci, związanych z dziejami Polski i zachęciła do ich czytania. Na zakończenie wszyscy uczniowie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy ,,Kto ty jesteś, Polak mały”.

 

w5Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018

Od 1999 roku w październiku, biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy pod hasłem ,,Książka to przyszłość”. W trakcie całego miesiąca w bibliotece odbywały się różnego rodzaju zajęcia czytelnicze. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Przez cały miesiąc czytaliśmy w bibliotece fragmenty nowych książek, zakupionych w ramach programu NPRCz. Uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach np. konkursie ze znajomości bohaterów historii Polski ,,Czy wiesz, kto to jest?”, ,,Ko najlepiej poznał lekturę Hobbit, tam i z powrotem”, konkursie plastycznym na projekt strony tytułowej ulubionej książki, konkursie na reklamę książki ,, Tę książkę warto przeczytać”, zajęciach czytelniczych ,,Poznaj historię Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie z klas IV-VI obejrzeli w RCKP bardzo pouczający spektakl teatralny ,,Złodziej czasu”, inspirowany lekturami ,,Tajemniczy ogród”, ,,Chłopcy z Placu Broni”, ,,Kameleon” i ,,Opowieść wigilijna”. Na bieżąco prezentowane były nowości książkowe.

Przez cały miesiąc w bibliotece było gwarno i wesoło, a każdy znalazł dla ciebie coś interesującego. Święto to, miało na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę biblioteki w życiu szkoły i nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

w4KSIĄŻKI Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

JUŻ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Z przyznanej dotacji zakupiono 1084 egzemplarze książek oraz 21 płyt CD, które zaproponowali uczniowie, rodzice i nauczyciele między innymi w ,,Szkolnych wyborach książek’’. Olbrzymia ilość książek, które dotarły do biblioteki zrobiła na wszystkich czytelnikach ogromne wrażenie. Nowe książki spotkały się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Niektórzy nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli je wypożyczyć. Błyszczące, kolorowe, pachnące farbą drukarską, książki kuszące swoimi tajemnicami – już są na półkach w bibliotece. A jest w czym wybierać! Nowe lektury, książki przygodowe, obyczajowe, historyczne, fantastyka, baśnie, legendy, książki przyrodnicze, o tematyce sportowej, komisy – dla każdego coś interesującego. Na realizację programu i zakup książek wydano 15000 złotych.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy wszystkich do czytania!

 

w3OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2018

29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży, założycielka pisma ,,Płomyk".      Z tej to okazji w 2001 roku Polska Izba Książki, ogłosiła 29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego CzytaniaTo święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos, stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. 

Od kilku lat nasza biblioteka aktywnie włącza się w tę akcję. Na imprezę czytelniczą zaproszeni zostali uczniowie z klas 0, I, II oraz IVa i IVb. Uczniowie wzięli udział w pogadance na temat zalet głośnego czytania. Wysłuchali pięknych polskich legend oraz opowieści o historii Polski w wykonaniu Pani Dyrektor oraz nauczycieli. Było to spotkanie, które miało na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest głośne czytanie i jak ważne było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dzień głośnego czytania upłynął w miłej atmosferze, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich tekstów, a czytających nagrodziły gromkimi brawami.

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWAw2

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Jest to program Rządowy dotyczący wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa wśród Polaków. Okazuje się, że dorośli sięgają po książki częściej, kiedy mają z nimi systematyczny kontakt od najmłodszych lat. Dlatego niezbędne jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 

Nasza biblioteka szkolna otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych. W związku z realizacją Programu, już pod koniec ubiegłego roku szkolnego w bibliotece szkolnej odbyły się Szkolne Wybory Książek, dzięki którym mogliśmy poznać preferencje czytelnicze uczniów, którzy osobiście lub wraz z rodzicami zaproponowali nowości książkowe i tytuły książek, jakie chcieliby znaleźć w bibliotece. Wśród zaproponowanych książek znalazły się lektury, literatura dziecięca i młodzieżowa, komiksy, książki popularnonaukowe dla dzieci, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą rozwijać swoje pasje czytelnicze oraz poszerzać zainteresowania.

Zamówionych zostało ponad tysiąc egzemplarzy książek. Program zakłada też realizację wielu przedsięwzięć, by propagować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po książkę - od wspólnego głośnego czytania, przez konkursy i różne ciekawe formy projektowe. Dzięki tym działaniom, będziemy starać się zachęcać młodych czytelników do aktywnego obcowania z literaturą oraz nadal rozbudzać ich zainteresowania czytelnicze.

 

 

 

w1NARODOWE CZYTANIE 2018

Akcja Narodowe Czytanie to akcja społeczna, która propaguje znajomość literatury narodowej. Organizowana jest od 2012 roku pod patronatem Prezydenta RP. Została zainicjowana lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano miedzy innymi Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania, odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła tej akcji. Nasza biblioteka również włączyła się do akcji ,,Narodowego Czytania”, organizując spotkanie, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna. Uczniowie poznali biografię i ciekawostki z życia pisarza oraz okoliczności powstania utworu. Młodzi recytatorzy z klasy VIII, zaprezentowali fragmenty powieści, ukazujące losy Cezarego Baryki na tle historycznych wydarzeń, związanych z odradzającą się po 123 latach niewoli Polską. Tekst nie jest w kanonie lektur szkoły podstawowej, jednak uczniowie z wielkim zaangażowaniem czytali fragmenty książki.

Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do uczczenia jubileuszu 100-lecia Niepodległej, promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienia na piękno języka polskiego.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny