SPRAWDŹ, JAKIM JESTEŚ TYPEM CZYTELNIKA?

Nasza pisarka  Olga Tokarczuk - laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury we fragmencie książki „Księgi Jakubowe” przedstawiła swoje spostrzeżenia na temat czytelników. Podzieliła ich na kilka ciekawych kategorii. A mianowicie:

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania  w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad (…) Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.”

źródło:https://www.dorzeczy.pl/kraj/117719/wzglednosc-noblowska.html

Zapraszam Was do zabawy!

Przeczytajcie przedstawione poniżej typy czytelników i określcie, który do Was  najbardziej pasuje.

SYMPATYK NIECZYTANIA
Nie przeczytał żadnej książki w ciągu roku, a szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

SPORADYCZNY EKSPLORATOR
Nie uważa czytania za interesującą czynność. Czasami przeczyta książkę, jednak woli czas wolny przeznaczyć na telewizję i Internet.

AUTOBUSOWY KSIĄŻKOMANIAK inaczej CZYTELNIK MIEJSCOWY
Czyta, gdzie popadnie. Czas spędzony w różnych miejscach wykorzystuje na czytanie ciekawych książek.

POŻERACZ KSIĄŻEK
Nie może powstrzymać się przed odłożeniem zaczętej książki (czyta nawet do północy), co czasami rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Często ma obawy, czy zaczynać nową książkę, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będzie mógł swobodnie się w niej zatracić.

RÓWNOLEGŁY ODKRYWCA
Nie ogranicza się do czytania jednej książki, czyta kilka naraz. Wyróżnia się wśród tłumu. Zazwyczaj ma przy sobie książkę, którą czyta między lekcjami, w kolejce do lekarza, natomiast w domu posiada przynajmniej jednej półkę z ulubionymi pozycjami. Chwilami można powiedzieć, że Równoległy Odkrywca jest Czytelnikiem Miejscowym.

FAN ELEKTRONIKI
Czyta zarówno e-booki, jak i słucha audiobooków.

CZYTELNIK BEŚCIARZ
Czyta tylko i wyłącznie bestsellery (książki, cieszące się dużą popularnością), pięknie wydane, w twardej oprawie i z twarzą filmowego gwiazdora na okładce.

CZYTELNIK GATUNKOWIEC
Czyta książki z jednego gatunku, np. kryminały, komiksy… przez co nie ma pojęcia o innych wartościowych książkach.

CZYTELNIK AMATOR
Czyta książki od czasu do czasu, kiedy ma na to czas.

CZYTELNIK NAŁOGOWY
On jest najlepszy, kocha czytanie! Czyta wszystko, co mu wpadnie do ręki. Dba o książki, kolekcjonuje, mówi o książkach. Woli posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i narażać oczy. Kiedy przeczyta ulubioną książkę, nie może doczekać się kolejnej części. Każdą lekturę zapamiętuje na zawsze.

Czy już wiesz, jakim jesteś typem czytelnika?

Zapewne tak!

źródło: Wasiak E.: Jaki jest Twój czytelnik. „Nowoczesna Biblioteka” 2019 nr 20 s. 7-9