Zasady obowiązujące użytkowników Biblioteki Szkolnej

Zasady obowiązujące użytkowników Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym w zakresie przyjmowania książek, podręczników  w czasie epidemii COVID-19

1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
  2. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
  3. Na czas pandemii biblioteka rezygnuje z następujących usług:
  • korzystania z wolnego dostępu do księgozbioru,
  • korzystania ze zbiorów na miejscu,
  • korzystania z czytelni.
  1. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. zwrotu książek i podręczników lub do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk,
  2. W wypożyczalni może przebywać jeden czytelnik. Pozostali czytelnicy oczekują w wyznaczonych miejscach przed wejściem do biblioteki (wyznaczone miejsca oczekiwania będą znajdowały się na korytarzu przed wejściem do biblioteki).
  3. Zwrotu książek dokonuje się do  plastikowego pojemnika, umieszczonego na stoliku przy wejściu do biblioteki
  4. Po przyjęciu książek od czytelnika  każdorazowo będzie  zdezynfekowany blat, na którym leżały książki i podręczniki
  5. W celu uniknięcia grupowania się osób, podręczniki będą zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone dni, zgodnie z harmonogramem.
  6. Harmonogram zwrotu podręczników będzie udostępniony na stronie internetowej szkoły oraz przekazany wychowawcom klas.
  7. Wychowawca powiadamia rodziców poprzez dziennik elektroniczny lub inne źródła kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników.
  8. Zwrotu podręczników dokonuje się zgodnie z zasadami regulaminu w następujący sposób:
  • powinny być usunięte z niego foliowe okładki,
  • usunięte zapisane ołówkiem notatki,
  • należy zwrócić uwagę na czystość i estetykę podręcznika - wyprostowanie pogiętych kartek, podklejenie rozdarcia).
  • Kompletne zestawy podręczników należy włożyć do foliowego worka, reklamówki razem z kartką, na której należy wpisać: imię i nazwisko, klasa, przedmiot i numer podręcznika.
  1. Podręczniki będą zwracane  w pomieszczeniu obok biblioteki szkolnej, aby umożliwić bezpieczne wejście osobom wypożyczającym książki.
  2. Wszystkie książki  i podręczniki zwrócone do biblioteki zostaną poddane 72 godzinnej kwarantannie.
  3. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji
  4. Czytelnik niestosujący się do ww. wytycznych w trakcie epidemii wirusem COVID-19 nie może korzystać z biblioteki.

Zalecamy na bieżąco śledzić bieżące komunikaty na stronie internetowej szkoły.

Powyższe zasady zostały opracowane na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Dotyczą organizacji pracy wszystkich typów bibliotek, również bibliotek szkolnych.