Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym

Program profilaktyczny

Program

wychowawczo – profilaktyczny

Szkoły Podstawowej

im. Tytusa Trzecieskiego

w Miejscu Piastowym

  1. Wstęp

„MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE CHCE, ŻE POTRAFI”

(J. Korczak)

Program powstał po zdiagnozowaniu potrzeb uczniów i nauczycieli oraz oczekiwań  rodziców w oparciu o obserwacje, przygotowane ankiety oraz analizę dokumentów szkolnych. Przedstawia w sposób całościowy treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym podejmowane w szkole i jest realizowany przede wszystkim przez nauczycieli. Program wychowawczo – profilaktyczny jednocześnie uznaje, że prawa wychowawcze do swoich dzieci mają rodzice. Szkoła wspomaga rodziców w procesie wychowania.

Zadania wychowawcze i profilaktyczne szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi jakim jest wszechstronny rozwój wychowanka w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym. Szkoła jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać wychowanków w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwiać korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów w trudnych sytuacjach.

2. Założenia organizacyjne

  • Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizują nauczyciele.
  • Program obejmuje wszystkich uczniów, poprzez spójne oddziaływań i awychowawczei profilaktyczne w trakcie organizowanej aktywności uczniów.
  • Na podstawie Programu Wychowawczo-Profilaktycznego dla każdej klasy tworzy się plan działań wychowawczych i profilaktycznych dostosowany do potrzeb, możliwości i sytuacji wychowawczej klasy
  • Zakłada się współpracę z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły.

3. Diagnoza procesu wychowawczego

Program Wychowawczo-Profilaktyczny powstał na podstawie obserwacji, wywiadu oraz diagnozy i analizy sytuacji wychowawczej w szkole, przeprowadzonej za pomocą ankiet skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli. Odpowiada na realne potrzeby, problemy i zagrożenia pojawiające się w szkole i jej środowisku. Program Wychowawczo-Profilaktyczny zakłada poprawę sytuacji wychowawczej w szkole oraz stworzenie wizerunku szkoły jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i innych osób z nią związanych. W dzisiejszych czasach chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły wyrastali na ludzi mądrych, odpowiedzialnych, dobrych i życzliwych, umiejących radzić sobie z trudnościami codziennego życia, odróżniających dobro od zła, bezpieczeństwo od niebezpieczeństwa, reagujących na otaczające zagrożenie, umiejących dostrzegać potrzeby i problemy innych oraz służyć im pomocą.

 

ROZDZIAŁ I

Wychowanie i profilaktyka.

Wychowanie to proces wspomagania dziecka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Proces wspierania wychowanka w rozwoju angażuje dwie osoby: wychowawcę i wychowanka. Ich spotkanie oparte jest na poszanowaniu godności osobowej zarówno wychowawcy, jak i wychowanka. Wychowawca odpowiada za tworzenie warunków do rozwoju, zaś wychowanek za korzystanie z istniejących warunków w celu realizacji zadań rozwojowych.

Profilaktyka to kompleksowa interwencja kompensująca niedostatki wychowania, która obejmuje równolegle trzy obszary działania:

  • wspomaganie wychowanka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi jego prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu);
  • ograniczanie i likwidowanie czynników ryzyka, które zaburzają prawidłowy rozwój i dezorganizują zdrowy styl życia;
  • inicjowanie i wzmacnianie czynników chroniących, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi oraz umożliwiają prowadzenie zdrowego stylu życia.

Działania profilaktyczne należy prowadzić na trzech poziomach:

Działania na pierwszym poziomie (tzw. profilaktyka I stopnia lub profilaktyka uniwersalna) kierowane są do tych wszystkich osób, które nie wykazują jeszcze dysfunkcji w rozwoju lub zachowaniu, ale w ich otoczeniu występują czynniki ryzyka i dlatego należy wyposażyć ich w umiejętności skutecznego przeciwstawiania się niebezpieczeństwom oraz dbania o własne zdrowie i życie.

Działania na drugim poziomie (tzw. profilaktyka II stopnia lub profilaktyka selektywna)kierowane są do osób, w których rozwoju lub zachowaniu pojawiają się pierwsze przejawy zaburzeń, a jej celem jest zahamowanie rozwoju dysfunkcji i przywrócenie funkcjonalności.

Działania na trzecim poziomie (tzw. profilaktyka III stopnia lub profilaktyka skoncentrowana na jednostce) kierowane są do osób, które dzięki oddziaływaniom korekcyjnym, terapeutycznym czy rehabilitacyjnym odzyskały sprawność i funkcjonalność, a teraz wracając do swojego naturalnego środowiska potrzebują wsparcia, które pomoże im w readaptacji i uchroni przed nawrotem trudności.

Wychowanie i profilaktyka ukierunkowane są na różne cele: wychowanie służy wspieraniu wychowanka w rozwoju, zaś profilaktyka to interwencja kompensująca niedostatki wychowania. Wychowanie i profilaktykę łączy jednak wspólny aspekt wartości i norm, w nawiązaniu do których są prowadzone działania. Dzięki urzeczywistnianiu wartości i norm wychowanek zyskuje spójne środowisko wychowawcze.

ROZDZIAŁ II

Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego

Działalność wychowawczo - profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

  1. fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
  2. psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
  3. społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
  4. aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywa się w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, szkoleń, spektakli teatralnych, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.

Zadania

  • budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
  • kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
  • wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;
  • rozwijanie i wspieranie działalności wolontariatu;
  • kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami.

Model ucznia

Uczeń :

  • jest życzliwy, dostrzega potrzeby drugiego człowieka;
  • udziela pomocy rówieśnikom;
  • szanuje ludzi i respektuje ich prawa;
  • jest tolerancyjny wobec drugiego człowieka;
  • jest odpowiedzialny;
  • potrafi rozwiązywać konflikty;
  • potrafi sobie radzić z trudnymi uczuciami (złość, gniew, strach);
  • jest asertywny;
  • potrafi komunikować się z innymi, dyskutować, bronić i uzasadniać własny punkt widzenia;
  • godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz;
  • kieruje się miłością do ojczyzny, poszanowaniem dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na kultury Europy i świata;
  • czuje się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym;
  • odróżnia dobro od zła;
  • dba o higienę osobistą, estetykę ubioru, pomieszczeń;
  • może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, być kreatywnym.

Model absolwenta

Absolwent jest:

  • aktywny;
  • posiada zainteresowania, pasje jest twórczy wykazuje się samodzielnością;
  • korzysta z różnych źródeł informacji wykorzystuje zdobytą wiedzę;
  • odpowiedzialny;
  • umie samodzielnie rozwiązywać problemy podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje;
  • otwarty - potrafi uważnie słuchać, rozmawiać umie współpracować w grupie prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych;
  • optymistą - pozytywnie patrzy na świat lubi siebie i innych;
  • tolerancyjny - szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka;
  • świadomy swoich praw i praw innych ludzi - zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych.

 

Diagnoza sytuacji wychowawczej

Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym liczy 135 uczniów z klas I – VII. Co roku przeprowadzona zostaje diagnoza wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, dokonywana jest analiza potrzeb i zasobów szkoły w obszarze wychowania i profilaktyki na podstawie:

  • ankiety skierowanej do uczniów, nauczycieli i rodziców na temat realizowanych treści wychowawczych i profilaktycznych;
  • wyników z nadzoru sprawowanego przez dyrektora szkoły;
  • wniosków z pracy zespołów nauczycieli;
  • dokumentów szkolnych (analiza uwag wpisanych do dziennika, frekwencja uczniów na zajęciach szkolnych).

     W celu zaplanowania i podejmowania właściwych działań wychowawczo-profilaktycznych szkoły, ważne jest zidentyfikowanie występujących w środowisku szkolnym czynników ryzyka i czynników chroniących, wpływających na zdrowie fizyczne, psychiczne, bezpieczeństwo i funkcjonowanie społeczne ucznia. W wyniku przeprowadzonej diagnozy wyróżniono czynniki chroniące i czynniki ryzyka.

Czynniki chroniące:

  • pozytywny klimat środowiska szkolnego,
  • poczucie przynależności do grupy klasowej i społeczności szkolnej,
  • poczucie dowartościowania i akceptacji ze strony nauczycieli,
  • nastawienie prospołeczne w grupach rówieśniczych, empatii, wrażliwości na potrzeby innych,
  • wymaganie od uczniów zachowań nastawionych na wzajemną pomoc, koleżeństwo,
  • zdecydowany brak akceptacji dla zachowań agresywnych, przemocy słownej w Internecie i poza nim i rówieśniczej, braku kultury osobistej, nieposzanowania mienia własnego i szkoły,
  • zaufanie ze strony uczniów do dyrekcji, nauczycieli, pedagoga,
  • podejmowanie działań profilaktycznych i wychowawczych we współpracy z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz pomocy dziecku i rodzinie (warsztaty, pogadanki, programy, projekty),
  • zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia, podejmowania  aktywności fizycznej.

Czynniki ryzyka:

  • pojawiająca się przemoc słowna oraz  fizyczna wśród uczniów, a także w mediach społecznościowych
  • odrzucenie przez grupę rówieśniczą, brak szacunku i tolerancji dla innych,
  • trudności z kontrolą i panowaniem nad własnym zachowaniem,
  • nieumiejętność nawiązywania prawidłowych relacji z innymi, trudności z komunikacją,
  • nieumiejętność panowania nad emocjami; agresja słowna,
  • niepowodzenia szkolne,
  • negatywny wpływ grupy rówieśniczej (presja rówieśnicza) i środków multimedialnych (internetu, gier komputerowych, telefonu komórkowego)
  • zbyt duża ilość  godzin spędzonych przed komputerem (gry komputerowe, przeglądanie stron internetowych)
  • nasilenie się cyberprzemocy  wśród młodzieży,
  • małe zainteresowanie czytelnictwem.
  • niewłaściwie zachowania w szatni- zaczepki, przepychanki
  • niska znajomość statutu szkoły

Diagnoza środowiska szkolnego dokonywana jest na bieżąco, na podstawie obserwacji oraz ankiet przeprowadzanych w tym środowisku. Z przeprowadzonej diagnozy wysunięto następujące wnioski, które posłużą do podjęcia określonych działań wychowawczo - profilaktycznych w szkole.

Wnioski wypływające z diagnozy:

  • zapobiegać przemocy fizycznej i  słownej wśród uczniów w szkole i wszelkim innym przejawom agresji, zwłaszcza w mediach społecznościowych
  • wdrażać uczniów do przestrzegania i respektowania zasad i norm obowiązujących w szkole,
  • kształtować wśród uczniów postawy prospołeczne, szacunku i tolerancji dla innych, a także koleżeństwa i przyjaźni,
  • przeprowadzić przez podmioty zewnętrzne warsztaty profilaktyczne na temat uzależnień oraz szkodliwości i zagrożeń związywanych z używkami oraz cybeprzemocy,
  • wspierać uczniów z problemami w nauce i niepowodzeniami szkolnymi,
  • prowadzić zajęcia i wspierać uczniów z trudnościami emocjonalno-społecznymi,
  • pracować nad integracją zespołów klasowych, uczyć empatii, szacunku oraz tolerancji dla innych, kształtować właściwe relacje interpersonalne w tym umiejętność współpracy,
  • promować i zachęcać uczniów do aktywności fizycznej i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego oraz właściwego i zdrowego sposobu odżywiania się, i zdrowego stylu życia,
  • wprowadzać na zajęciach przyjazną atmosferę,
  • przestrzegać uczniów przed negatywnymi skutkami spędzania wolnego czasu przed komputerem (uzależnienia, choroby, izolacja społeczna, cyberprzemoc),
  • rozwijać zamiłowanie do czytelnictwa,
  • wzmacniać umiejętności nawiązywania prawidłowego kontaktu z rówieśnikami.
  • kształtować konstruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami

Kryteria efektywności

Uczeń:

Wszyscy uczniowie naszej szkoły są poddani oddziaływaniom tego programu.

Nauczyciele:

Wszyscy nauczyciele realizują Program Wychowawczo - Profilaktyczny, a w szczególności nauczyciele wychowawcy uwzględniają go przy realizacji klasowych planów pracy.

Rodzice:

Rodzice uczniów naszej szkoły znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji.

Struktura oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych

Dyrektor:

  • dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
  • wspiera finansowo i organizuje działania wychowawczo-profilaktyczne w środowisku szkolnym,
  • stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej,
  • czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
  • ma obowiązek organizowania spotkań szkoleniowych dla nauczycieli,
  • dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły.

Pedagog szkolny:

  • ma obowiązek niesienia wszechstronnej pomocy dzieciom,
  • ma obowiązek ścisłej współpracy z policją i z sądem dla nieletnich,
  • diagnozuje problemy wychowawcze,
  • poprzez działania wychowawcze kształtuje wśród uczniów i rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji za popełniony czyn,
  • doskonali się w zakresie wychowania i profilaktyki
  • służy pomocą i wsparciem.

Nauczyciele:

  • mają obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego,
  • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów,
  • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów,
  • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem np. na wycieczkach szkolnych,
  • świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem.

Wychowawcy klas:

  • wychowawcy i pedagog szkolny prowadzą w różnych formach szkolenia, konsultacje dla rodziców,
  • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego,
  • sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami szkoły, a w szczególności: tworzą warunki wspomagające ich rozwój i przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
  • poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków,
  • uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
  • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły,
  • nadzorują pomoc psychologiczno - pedagogiczną w swojej klasie.

Rodzice:

  • rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
  • powinni zadbać o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów oraz proponować im pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią.

 

Zadania do realizacji:

Obszar:

Zadanie i sposób realizacji:

Odpowiedzialni:

Edukacja zdrowotna

1. Działania promujące zdrowie poprzez:

- propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej;

- organizowanie gier i zabaw ruchowych;

- obchody „Dnia Sportu”;

- prowadzenie zajęć pozalekcyjnych (SKS);

-  dbałość o higienę podczas zajęć oraz higienę osobistą;

- współpraca z pielęgniarką szkolną.

nauczyciele wychowania fizycznego, pedagog , nauczyciele

2. Zasady prawidłowego odżywiania się:

- realizowanie programu:  „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”:

- uświadamianie dzieciom o wartości spożywania drugiego śniadania;

-  promowanie zdrowego odżywiania 

nauczyciele, pedagog, rodzice

3. Likwidowanie deficytów rozwojowych (w szczególności u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych):

- organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej;

- organizacja zajęć logopedycznych;

- kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacji odniesienia zwycięstwa lub porażki.

dyrektor, nauczyciele specjaliści, pedagog, logopeda, wychowawcy klas

 

4. Cykliczne działania profilaktyczne w związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowań wywołanych przez COVID – 19:

- rozmowy z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, mycie rąk, dezynfekcja, ochrona podczas kaszlu i kichania;

- pogadanka z rodzicami na temat profilaktyki zdrowotnej – prośba o wysyłanie do szkoły dzieci zdrowych;

- zapoznanie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły z Regulaminem funkcjonowania szkoły w okresie pandemii COVID – 19.

wychowawcy klas

Relacje – kształtowanie postaw społecznych

1. Zapoznanie się z prawami i obowiązkami ucznia:

- zapoznanie uczniów z ich prawami i obowiązkami oraz respektowaniem ich;

- angażowanie uczniów w pomoc koleżeńską.

wychowawcy klas, pedagog

2. Kształtowanie postaw społecznych:

- zapoznanie uczniów z normami współżycia społecznego – promowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią.

wszyscy nauczyciele, rodzice

3. Doskonalenie kompetencji społecznych poprzez:

- kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji koleżeńskich;

- kształtowanie postaw szacunku i wrażliwości do innych ludzi;

- organizację gier i zabaw integrujących zespół klasowy;

- wdrażanie do dobrej współpracy z grupą, realizację projektów.

wszyscy nauczyciele

4. Udział uczniów w życiu szkoły:

- zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, klasy;

- współorganizowanie imprez szkolnych.

wszyscy nauczyciele

5. Przygotowanie uczniów do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich:

- zapoznanie uczniów z dokumentami obowiązującymi w szkole (Statut szkoły, regulaminy, procedury);

- udział w akcjach charytatywnych organizowanych  środowisku szkolnym i lokalnym;

- szanowanie mienia szkoły.

wszyscy nauczyciele, rodzice

6. Profilaktyka zachowań agresywnych:

- systematyczna edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie z własnymi trudnymi emocjami;

- niwelowanie zachowań negatywnych  agresji słownej i fizycznej,

- walka z cyberprzemocą i hejtem w internecie

- uświadamianie uczniom,  czym jest agresja i jak sobie z nią radzić;

- zapobieganie konfliktom w środowisku szkolnym;

- zapoznanie uczniów z normami i zasadami obowiązującymi w szkole

- promowanie wśród uczniów zasad szacunku i życzliwości;

- współpraca z dzielnicowym i Komendą Miejską Policji w Krośnie.

wszyscy nauczyciele, pedagog,

 

7. Podejmowanie działań w zakresie samorządności uczniów:

- wybory do samorządu klasowego i szkolnego;

- działanie na rzecz innych ludzi (wolontariat);

- zachęcanie uczniów do udziału w akcjach charytatywnych;

- dbanie o gazetkę SU i jej systematyczne aktualizowanie;

- reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym;

- wykazywanie się inicjatywą w organizacji imprez szkolnych.

opiekunowie SU, wychowawcy klas

8. Doradztwo zawodowe:

- udzielanie pomocy uczniom w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu czy dalszej ścieżki kształcenia;

- przygotowanie gazetki ściennej dotyczącej informacji o szkołach ponadpodstawowych;

- współpraca z pracodawcami ze środowiska lokalnego;

- współpraca z rodzicami.

nauczyciel doradztwa zawodowego, wychowawcy klas, pedagog, rodzice

9. Współpraca z rodzicami:

- zachęcanie rodziców do udziału w współorganizowaniu imprez szkolnych;

- zachęcanie rodziców do czynnego udziału w zebraniach z rodzicami, spotkaniach, warsztatach;

- podnoszenie wiedzy pedagogicznej rodziców poprzez spotkania ze specjalistami, pedagogizację rodziców.

- współpraca z Radą Rodziców.

wszyscy nauczyciele

Kultura – wartości, normy i wzory zachowań

1. Rozwijanie szacunku do kultury i dorobku narodowego, poszanowanie innych kultur i tradycji.

wszyscy nauczyciele

2. Wychowanie do wartości i kształtowanie wartości patriotycznych:

- organizacja „Dnia Patrona”, zapoznanie uczniów z sylwetką patrona szkoły, sztandarem;

- współudział w organizacji i udział w imprezach  szkolnych, lokalnych i państwowych.

Wychowawcy, nauczyciele j. polskiego i historii

3. Upowszechnianie czytelnictwa:

-  rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów;

- zajęcia w bibliotece szkolnej: Narodowe Czytanie,

- współpraca z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Miejscu Piastowym,

- promowanie w szkole literatury młodzieżowej, czasopism związanych z zainteresowaniami młodzieży

-zwracanie uwagę na kulturę słowa

nauczyciel bibliotekarz, wszyscy nauczyciele

4. Uwrażliwianie i kształtowanie postaw szacunku dla osób niepełnosprawnych poprzez podejmowanie działań zapobiegających dyskryminacji.

wszyscy nauczyciele, pedagog, rodzice

5. Kształtowanie poczucia własnej wartości poprzez podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie u uczniów kreatywności oraz branie odpowiedzialności za swoje decyzje i działania.

wszyscy nauczyciele

Bezpieczeństwo (profilaktyka zachowań ryzykownych)

1. Zapoznanie uczniów i rodziców z obowiązującymi w szkole dokumentami – regulaminy, procedury (Statut Szkoły, Program Profilaktyczno  – Wychowawczy,  Przedmiotowe Zasady Oceniania).

wychowawcy klas

2. Organizacja spotkań ze specjalistami w celu zaznajomienia uczniów z prawem i skutkami jego naruszenia oraz bezpiecznego poruszania się na drodze.

dyrektor, pedagog, logopeda

3. Organizacja działalności mającej na celu przybliżenie konsekwencji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) poprzez:

- udział w programach profilaktycznych;

- pogadanki tematyczne przy współpracy z PPP w Miejscu Piastowym;

- współpraca z GKRPA w Miejscu Piastowym – realizacja Międzynarodowego Programu Promocji Zdrowia : „ Przyjaciele Zippiego”,
- współpraca z  GOPS w Miejscu Piastowym.

pedagog, nauczyciele

4. Uświadamianie uczniom i rodzicom szkodliwości spożywania napoi energetycznych.

pedagog, wszyscy nauczyciele

5. Kształtowanie u uczniów postawy asertywności. Nauka stanowczego używania słowa „nie” jako postawy, dzięki której możemy zachować swoją tożsamość i poczucie własnej wartości.

pedagog, wszyscy nauczyciele

6. Organizacja spotkań dla uczniów, rodziców i nauczycieli pod kątem rozpoznawania nowych sposobów odurzania się, wpływ gier komputerowych na psychikę młodego człowieka, odpowiedzialności karnej za hejt w internecie

dyrektor, pedagog

7. Informowanie rodziców o rodzajach i formach udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

dyrektor, przewodniczący  zespołu do sp. ppp

8. Informowanie rodziców o adresach i stronach internetowych, numerach telefonów instytucji wspierających wychowanie dziecka.

pedagog, wychowawcy

9. Rozwiązywanie problemów i konfliktów szkolnych:

- nabywanie umiejętności pozytywnego rozwiązywania problemów;

- wskazywanie uczniom sposobów zachowania się w sytuacjach nietypowych, trudnych;

- wskazywanie uczniom sposobów na udzielanie pomocy rówieśnikom, dbanie o dobre relacje w klasie, w szkole i poza nią.

wychowawcy klas, pedagog, logopeda

10. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa:

- kształtowanie umiejętności prawidłowego stosowania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i poza nią;

- kształtowanie umiejętności prawidłowego  reagowania w sytuacjach trudnych i sytuacjach  zagrożenia; konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem.

- udział w kursie na kartę rowerową, zdobycie karty rowerowej.

dyrektor, pedagog, wszyscy nauczyciele

 

11. Nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

nauczyciel edb

12. Omawianie z uczniami zasad bezpiecznego spędzania przerw, zachowania się podczas lekcji i uroczystości szkolnych.

wychowawcy klas, pedagog

13. Organizacja działalności mającej na celu ochronę uczniów przed cyberprzemocą;

- pokazanie uczniom prawidłowego korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnej;

- uświadomienie konsekwencji częstego korzystania z internetu, z komputera, telefonu komórkowego na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństwa wynikającego z anonimowości kontaktów za pośrednictwem Internetu;

- udział w akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

wychowawcy klas, pedagog, nauczyciel informatyki

 

ROZDZIAŁ III

Ewaluacja programu

Przebieg pracy wychowawczo – profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, nauczycieli i rodziców posłużą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Najlepszych efektów można spodziewać się, gdy ewaluacji dokonuje się na podstawie obserwacji procesu wychowania.

Sposoby i środki ewaluacji:

  • obserwacja i analiza zachowań uczniów;
  • obserwacja i analiza postępów uczniów w nauce;
  • analiza frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych;
  • udział uczniów w konkursach na szczeblu szkolnym i pozaszkolnym.

Narzędzia do ewaluacji:

  • ankieta;
  • obserwacja;
  • analiza dokumentacji szkolnej.

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny